Christianskirkens medarbejdere

Kontaktinformation Kirkekontoret

Kontakt:
Tlf.: 8616 9464
e-mail: kontor@christianskirken.dk

Adresse:
Christianskirken
Frederikshaldsgade 15
8200 Aarhus N

Åbningstider på kirkekontoret:
Mandag - fredag kl. 10-13

- eller efter aftale

Weekender og helligdage lukket

Kontorerne ligger i Christiansgården bag ved Christianskirken.

Menighedskoordinator og daglig leder - Martinus Langer Nielsen

Daglig leder for lønnede og frivillige medarbejdere samt 
afløser for kordegn

Tlf. 4172 7106
martinus@christianskirken.dk


Administrativ medarbejder/kordegn - Ellen Lisdorf Liebach

Daglig kontakt med sognets borgere, primært opgaver med personregistrering

Tlf. 8616 9464
kontor@christianskirken.dk


Kirketjener - Jacob Frost

Hovedansvarlig for kirketjeneropgaver ved gudstjenester og kirkelige handlinger og daglig vedligehold

Tlf. 4172 7105
kirketjener@christianskirken.dk

Træffes bedst i kirken 8.30-13.00 


Kirketjenermedhjælper - Inger Broe Klausen

Rengøring og afløsning for kirketjener

Tlf. 4172 7104
inger@christianskirken.dk


Organist - Martin Nielsen

Organist ved gudstjenester, kirkelige handlinger og koncerter

Tlf. 4172 7103


Sognemedhjælper - Maria Due Pedersen

Undervisning af minikonfirmander, undervisning på skoler, babysalmesang, familie- og spaghettigudstjenester

Tlf. 4172 7102
maria@christianskirken.dk  


Medhjælp ved minikonfirmander - Lis Norlander


Sognepræst og diakonimedarbejder - Peter Worm Madsen

Sognepræst (50%) og diakonimedarbejder (50%) - ansat til kirkens diakonale arbejde

Tlf. 4172 7108
peter@christianskirken.dk


Sognemedhjælper (menighedsplejen) - Janne Dahl Christensen

Leder af besøgtjeneste, ældrearbejdet,  tirsdagsklub
og genbrugsbutikken

Tlf. 4172 7101
janne@christianskirken.dk 


Rytmisk musikmedarbejder - Kristoffer Bladt Vammen

Styrke den rytmiske sang og musik i Christianskirken samt tiltrække, inspirere og udruste personer med musikalske evner. Han skal samtidig arbejde med at udvikle den
rytmiske sang og musik i kirken.

Tlf. 3172 6206
kristoffer@christianskirken.dk


Organistvikar - Klaus Elmer Kristensen


Øvrige medarbejdere

Henriette Kiilerich Mikkelsen, kirketjenermedhjælper

Jeannette Kjær, kirketjenermedhjælper

Line Tychsen Haagensen, kirketjenermedhjælper

Kirkesangere

Marie Lerche

Kirstine Lykkebo